<>meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
تاريخ : 28 Feb 2013 | 2:8 قبل از ظهر | نویسنده : sara

هندلینگ ماهی سفید:

برای حفظ کیفیت گوشت و جلوگیری از ورود ماهی سفید به مراحل فساد بهتر است اصول زیر به عنوان هندلینگ ماهی در عرضه تازه ماهی سفید مورد توجه قرار گیرد.

کاهش مدت زمان تلاش فرار و مرگ سریع ماهی سفید

هر چقدر مدت زمان تلاش فرار برای ماهی سفید کمتر بوده و مرگ ماهی در مدت زمان کمتری اتفاق افتد ، کیفیت و طعم گوشت ماهی سفید بهتر خواهد بود. مرگ در ماهی سفید در اثر تجمع مقدار زیادی اسید لاکتیک و سایر مواد اکسید نشده حاصل از سوخت و ساز در خون و عضلات ماهی و فلج شدن سیستم اعصاب اتفاق می افتند که این تجمع باعث تیره شدن گوشت و تسریع در عمل فساد ماهی می گردد. بنابراین ماهیها هرچه سریعتر از آب خارج شده و کشته شود، کیفیت گوشت عرضه شده بالاتر خواهد بود

 

در شیوه های صید صنعتی برای مرگ سریع ماهی معمولاً از یک جریان برق ضعیف استفاده می شود ولی به دلیل مرگ ماهی در آب و ایجاد ممنوعیت مصرف شرعی اینچنین ماهیانی برای مسلمانان این شیوه عملاً در ایران قابل استفاده نبوده و به روش های دیگر مانند قطع باله دمی و خروج سریع خون ماهی، ایجاد برش در شعاع های آبششی و خونگیری، وارد کردن یک چشم نوک تیز مثل چاقو در مغز ماهی ، وارد کردن یک سیم نازک در داخل نخاع ماهی و یا وادار کردن ضربه با چکش به پشت سر ماهی می توان باعث مرگ سریع آن گردید

شستشوی ماهی ها

ماهیها پس از صید بایستی با آب شیرین سرد شستشو شده و گل لای ، آلودگی های سطحی و موکوس سطح بدن ماهی رفع گردد. به دلیل وجود انواع باکتری های تجزیه کننده و انواع آلاینده های شیمیایی و بقایای هیدروکربورهای نفتی در محیط های صید ساحلی انتقال ماهیان مخلوط با شن و گل و لای باعث بالارفتن درجه حرارت بدن ماهی و آلوده شدن آنها می گردد. تحقیقات انجام شده نشان داده است که شستن ماهیان و زدودن موکوس سطح بدن و آلودگی های سطحی با برس نایلونی باعث افزایش کیفیت و طول مدت نگهداری حداقل تا 30 درصد می گردد.(خانی پور ، 1383)

تخلیه امعاء و احشاء و شستشوی ثانویه

به دلیل ارجحیت سیستم هضم شیمیایی در دستگاه گوارش ماهیان با کمک ترشحات قوی اسید و آنزیم های تجزیه کننده، این ترشحات پس از مرگ ماهی باعث خودگواری یا اتولیز بافت های داخلی و عضلات ماهی شده و کیفیت ماهی را خصوصاً در مواردی که ماهی در شرایط غیر سرد منتقل می شود، به شدت کاهش داده و حتی در مواردی باعث فساد کامل ماهی می گردد.

برای حفظ کیفیت گوشت و تاخیر در شروع مراحل فساد در ماهی بهتر است با ایجاد یک برش طولی در ناحیه شکمی از محل مخرج تا ناحیه سر پوش آبششی ، تمامی امعاء و احشاء ماهی حتی کلیه ها خارج شده و محوطه بطنی ماهی با آب شیرین سرد شستشو گردد.

انتقال ماهی در شرایط سرد

درجه حرارت محیط و بدن ماهی مهمترین عامل در ورود ماهی به مرحله جمود نعشی و متعاقب آن ورود به مراحل فساد و تسریع در فساد اتولیزی و باکتریایی ماهی می باشد. به همین خاطر چنانچه ماهی در فصول گرم ، صید و جابجا می گردند و یا فاصله صیدگاه تا محل های توزیع و مصرف زیاد باشد، بهتر است ماهی ها را در شرایط سرد منتقل نمود.

برای انتقال سرد ماهی روشهای انتقال ماهی در یخ یا در تانکهای C.S.W رایج          می باشد.

انتقال ماهی با استفاده از یخ خورد شده یا یخ پولکی

میزان یخ مورد نیاز برای سرد کردن ماهی بستگی به عواملی چند از جمله درجه حرارت آب و هوا در زمان صید، اندازه و حجم ماهی، ترکیب شیمیایی بدن ماهی، جنس و اندازه یخ مورد استفاده، نوع جعبه حمل ماهی، مدت زمان نگهداری، سیستم صید ماهی و سیستم سرد کردن ماهی دارد.

بررسی های علمی نشان داده است که برای انتقال و نگهداری ماهی در شرایط سرد در فصول پائیز و زمستان بسته به درجه حرارت آب و هوا و درجه حرارت بدن ماهی به 25 تا 30 درصد وزن بدن و در فصول بهار و تابستان به  75  تا 100درصد وزن بدن ماهی ،یخ مورد نیاز است.اگر ماهیان بلافاصله پس از صید به روش های مختلف سرد گردند، این امر مانع از ورود ماهی به مرحله جمود نعشی شده و یا ورود ماهی به این مرحله را به نحو قابل توجهی به تاخیر انداخته و حتی باعث افزایش طول مدت ماندگاری ماهی در مرحله جمود نعشی می گردد. در نتیجه باعث به تاخیر افتادن شروع فساد اتولیزی و باکتریایی در ماهی می شود. جنس جعبه های انتقال نیز بسیار مهم بوده و بهتر است از جعبه های بدون منفذ ،        عایق دار و با درب غیر قابل نفوذ استفاده شود.

استفاده از یخ پودری نسبت به یخ پولکی یا خورد شده بدلیل ایجاد سطح تماس بیشتر با ماهی و کاهش سریعتر درجه حرارت بدن ارجحیت دارد. برای یخ پوشی ماهی بهتر است کف جعبه با یک لایه یخ پوشانده شده و سپس یک لایه ماهی بنحوی که کمترین فضای خالی در بین آنها وجود داشته باشد چیده شود، مجدداً سطح ماهی ها با یک لایه یخ پوشانده شده و به همین صورت با یک لایه یخ و یک لایه ماهی کل فضای جعبه حمل اشغال گردیده و در نهایت با درب گذاری و محکم کردن درب جعبه از تبادلات حرارتی با محیط تا حد مقدور جلوگیری گردد. در چنین شرایط ماهی بمدت متعارف 3-2 روز و حداکثر تا 6 روز قابل نگهداری و انتقال می باشد.تاريخ : 14 Feb 2013 | 1:45 قبل از ظهر | نویسنده : saraتاريخ : 12 Jun 2012 | 10:47 بعد از ظهر | نویسنده : sara

استان گلستان با بهره گیری ازمواهب طبیعی وشرایط محیطی بالغ بر 185 هزار تن  مرغ تولید می نماید که به عنوان صنعت اول در استان می باشد که 50درصد افراد شاغل استان در این بخش اعم از خدمات -صنعت- بازرگانی وغیره مربوط به تولید مرغ فعالیت دارند از نگاه کلی با توجه به 12 کشتارگاه فعال در استان 60درصد مرغ در استان کشتار می شود و40درصد هم به خارج استان برای کشتار ارسال می گردد با توجه به اضافه شدن 7 کشتارگاه در استان تا پایان امسال عملا" 19 کشتارگاه در استان فعالیت می نمایند که در مجموع 7500تن پای مرغ در استان گلستان استحصال می شود واین حجم بازار خوبی برای صادرات این محصول به کشورهای چین ایجاد کرده است باتوجه به این که شرکت کیانیان شمال تنها واحد فرآوری پای مرغ در استان است روزانه توان فراوری 12تن پای مرغ را دارد واین شرکت با وجود حجم عظیم مواد اولیه در استان  میتواند با امکانات برودتی وسیع خود وسرد خانه نگهداری 2000تنی خود در ماه حداقل 350 الی 400تن پای مرغ تولید نماید تاريخ : 8 Apr 2012 | 2:43 قبل از ظهر | نویسنده : sara

 

201206181220.jpg

201206181217.jpg

 

 

 تاريخ : 2 Mar 2012 | 7:3 بعد از ظهر | نویسنده : sara
مقالات تغذیه ای در همبرگرها

برگري به نام همبرگر

برگرها ازجمله غذاهايي هستند كه اين روزها به دليل تنوعشان بسيار مورد استقبال افراد خصوصا نسل جوان قرار گرفته‌اند. چيزبرگر، مرغ‌برگر، ماهي‌برگر، برگر سبزيجات و... همگي از اشكال متفاوت برگرها هستند. در واقع «برگر» يك لفظ عام است و عموما به ساندويچ‌هايي اطلاق مي‌شود كه در آنها گوشت گاو، مرغ، ماهي يا سبزيجات چرخ‌ كرده به كار رفته باشد. معمولا پرطرفدارترين برگرها «همبرگر» است. 
همبرگر از گوشت چرخ‌ كرده بويژه گاو، گوسفند و گوساله به همراه مواد پركننده، چربي، ادويه‌جات و سبزيجات تهيه مي‌شود. مصرف سويا و گلوتن به عنوان افزايش بار پروتئين و جذب آب و چربي و همچنين نشاسته به عنوان يك ماده پركننده، تردكننده و قوام‌دهنده به همراه نمك در اين محصول بسيار كاربرد دارد. در همبرگر معمولي حداقل 30 درصد و در نوع ممتاز آن حداكثر 60 درصد گوشت به كار مي‌رود و مابقي را مواد پركننده و رطوبت تشكيل مي‌دهد. 
در توليد اين غذا معمولا از گوشت با چربي بالا استفاده مي‌شود و متاسفانه مقبوليت و مشتري‌پسندي آن مستقيما با ميزان چربي آن در ارتباط است كه متاسفانه منابع اين چربي‌ها عمدتا چربي‌هاي حيواني يا روغن‌هاي هيدروژنه هستند. به همين جهت مصرف زياد اين غذا در بيماران قلبي و افراد مستعد به چاقي و چربي خون توصيه نمي‌شود. بد نيست بدانيد انرژي موجود در يك عدد همبرگر معمولي 320 كالري و همبرگر دوبل 1050 كالري است. بنابراين مصرف اين غذا را به زمان‌هايي كه فرد به اصطلاح «هوس» كرده محدود كنيد. 
ماده ديگري كه در اين فرآورده بسيار استفاده مي‌شود نمك طعام است كه علاوه بر ايجاد طعم مطلوب، منجر به حفظ ظرفيت آب در بافت محصول و مقابله با رشد ميكروب‌ها مي‌شود. بنابراين مصرف اين فرآورده به دليل وجود نمك زياد براي بيماران مبتلا به فشار خون توصيه نمي‌شود. 
از آنجا كه در انواع برگرها و برخي كباب‌هاي لقمه از روش انجماد به عنوان ماندگاري و حفاظت از فساد استفاده مي‌شود اصولا نگهدارنده‌ها در اين محصولات كاربرد كمي داشته ولي مدت زمان نگهداري اين فرآورده كمتر مي‌شود. 

توصيه‌ها

در هنگام خريد برگرها خصوصا همبرگر انواعي را كه معتبر بوده و داراي تاريخ مصرف، مجوز بهداشت و علامت استاندارد هستند خريداري كنيد. در فرآورده‌هاي تقلبي از گوشت دام‌هاي مرده يا حتي گوشت ساير دام‌ها به همراه پيه، دمبه، امعا و احشايي نظير جگر سفيد، پستان، طحال يا سنگدان مرغ بسيار استفاده مي‌شود. 
زماني كه گوشت چرخ كرده ‌ با مواد افزودني مخلوط مي‌شود سطح بيشتري از آن در تماس با باكتري‌هاي بيماري‌زا قرار مي‌گيرد، بر اين اساس محصول را در دماي 4 درجه سانتيگراد يخچال و حداكثر طي 2 روز مصرف يا براي مدت طولاني‌تر منجمد كنيد. در زمان طبخ نيز بايد همبرگر را حداقل تا دماي 71 درجه سانتيگراد حرارت دهيد. كودكان، سالمندان و افراد مبتلا به سرطان، بيماري‌هاي كليوي و همچنين افراد داراي سيستم ايمني ضعيف نسبت به بيماري‌هاي ناشي از آلودگي غذا حساس‌تر هستند. بروز اسهال، تهوع و كم‌آبي بدن كه از علائم اين بيماري‌هاست براي اين افراد خطرناك است. 
اغذيه‌فروشي‌هاي متخلف از برگرهاي نامرغوب و روغن‌هاي چند بار مصرف براي طبخ و سرخ كردن اين نوع فرآورده‌ها بسيار استفاده مي‌كنند. استفاده از اين روغن‌ها علاوه بر ايجاد حالت گريس مانند در محصول موجب ايجاد تركيبات نامطلوب و سرطان‌زا در غذا مي‌شوند. 
همبرگرها جزو غذاهاي پرچرب و روغني هستند كه زياده‌روي در مصرف‌ آنها مي‌تواند باعث ايجاد غده‌هاي چربي در بدن شده و از طرفي منجر به افزايش اضطراب، نگراني، خشم و خشونت در كودكان گردد. 
زياد بودن مقدار نشاسته در برگرها موجب سوخته و قهوه‌اي رنگ شدن آنها در زمان سرخ كردن و زياد بودن آرد سوخاري آن نيز موجب خشك و شكننده شدن آنها مي‌شود. معمولا برگرهايي كه شكل ظاهري براق و آبدار داشته باشند از درصد گوشت بالاتري برخوردارند. 
توجه: نوع مرغوب همبرگرها به دليل مواد نگهدارنده كمتر، به مراتب از سوسيس و كالباس بهتر هستند. اگر فرد مشكل چربي و اضافه وزن نداشته باشد مصرف گهگاه چيزبرگر مي‌تواند براي جواناني كه كمتر لبنيات مصرف مي‌كنند تا حدودي تامين كلسيم نمايد. تاريخ : 21 Jan 2012 | 3:58 بعد از ظهر | نویسنده : sara

امروزه به علت پیشرفت صنعتی و ماشینی شدن زندگی و پیامدهای آن از قبیل آلودگی هوا ، تغییر الگوی غذایی و گرایش افراد به غذاهای فرآوری شده ، کاهش تحرک ، فعالیت جسمی و افزایش هیجانات روحی ، بسیاری از بیماری ها شیوع فراوانی یافته و متاسفانه روز به روز در حال گسترش است .

برای پیش گیری از بروز این قبیل اختلالات و تامین سلامتی افراد جامعه لازم است اقدامات مفید و موثری در جهت ارتقای سلامت جامعه صورت می گیرد که تغذیه سالم یکی از مهم ترین این عوامل است .

بسیاری از مواد غذایی با خواص تغذیه ای مناسب و همچنین با دارا بودن فاکتورهایی که در پیشگیری از اختلالات مختلف موثرند ، می توانند تاثیر مهمی در حفظ سلامت انسان داشته باشند که ماهی و آبزیان از این دسته مواد خوراکی محسوب می شوند. با وجود اینکه در مورد خواص ماهی تا کنون مطالب بسیاری عنوان شده است اما بسیاری از مردم از مصرف آن امتناع می ورزند و به ندرت آن را در در برنامه غذایی خود می گنجانند. در مطلب ذیل به برخی از دلایل عدم مصرف ماهی اشاره شده است :

آگاهی :

یکی از دلایل عدم مصرف ماهی ، نا آگاهی جامعه از خواص تغذیه ای ماهی و تاثیر آن در حفظ سلامت انسان است آگاهی تغذیه ای یکی از عوامل مهم در انتخاب برنامه غذایی و شکل گیری الگوی غذایی است . متاسفانه به علت اشکالاتی که در امر آموزش وجود دارد در بعضی موارد ، آگاهی های لازم در مورد خواص تغذیه ای برخی مواد خوراکی به افراد جامعه داده نمی شود در نتیجه اشخاص در جریان اطلاعات و داده های صحیح و مفید تغذیه ای قرار نمی گیرند .کمبود آگاهی به هر علت و سببی که باشد منجر به انتخاب غلط مواد غذایی و عدم یا کمبود استفاده از لرخی مواد خوراکی مفید دیگر می شود .

عدم دسترسی :

در گذشته عدم دسترسی آسان به ماهی و آبزیان یکی از مهم ترین دلایل عدم استفاده از این مواد غذایی مفید بوده است و فقط عده کمی از مردم آن هم در فصول و ماه های خاصی از سال به ماهی و آبزیان دسترسی داشتند و از این میان فقط افرادی که در شمال یا جنوب کشور در کنار دریا زندگی می کردند می توانستند در فصولی که صید ماهی انجام می شد از این غذای مفید و خوشمزه استفاده کنند . به همین علت مصرف ماهی به عنوان غذایی تشریفاتی به ویژه به عید نوروز محدود می شد.ولی در حال حاضر که به طور تقریبی همه مردم حتی در نقاط دوردست کشور نیز به این ماده غذایی لذیذ وبا ارزش تغذیه ای بالا دسترسی داشته و می توانند در تمامی فصول از ماهی و آبزیان استفاده کنند ، بنابراین دیگر نمی توان عدم دسترسی به ماهی را از موانع مصرف آن به حساب آورد و از این رو امید می رود از این پس بیش از پیش جای خود را در سفره ایرانیان باز کند .

قیمت :

بعضی افراد معتقدند که قیمت ماهی گران است و امکان مصرف آن برای همه افراد وجود ندارد این دسته از افراد باید به نکات ذیل توجه کنند :

با ارزیابی قیمت انواع ماهی در مقایسه با گوشت قرمز و مرغ متوجه می شویم که حتی گران ترین انواع ماهی نیز از قیمت گوشت قرمز و مرغ ارزان تر است ، از طرفی مواد زائد گوشت و مرغ بیشتر از مواد باقیمانده ماهی است .برای مثال با در نظر گرفتن ضایعات مرغ در یک کیلو گرم مرغ ، گوشت خالص آن حدود 400 – 370 گرم است اما این میزان برای محصولات دریایی مانند میگو به ازای هر یک کیلو گرم در حدود 600 – 550  گرم گوشت خالص است . به این ترتیب قیمت ماهی و محصولات دریایی به خصوص با توجه به خواص تغذیه ای آنها ، در مقایسه با مواد غذایی دیگر نه تنها گران نیست بلکه در مورد بسیاری از انواع آنها ، ارزان تر نیز است و نیز با توجه به افزودن آنتی بیوتیک ها مثلا به مرغ و رسوب آن در چربی ، اهمیت مصرف آبزیان را  که معمولا این قبیل مشکلات را ندارند ، صد چندان می کند .

باور های غلط :

یکی از دلایل مهم کمبود مصرف یا عدم مصرف ماهی و آبزیان ، عقاید غلطی است که در مورد این دسته از مواد غذایی در ذهن بعضی از افراد وجود دارد.

عده ای از افراد معتقدند که مصرف ماهی در تابستان صحیح نیست و موجب بروز بیماری می شود . این اشخاص معتقدند، ماهی یخ زده ای که در تابستان به بازار عرضه می شود آلوده و فاسد است. این افراد گوشت و مرغ یخ زده رابه راحتی و بدون دغدغه مصرف می کنند ولی از مصرف ماهی یخ زده امتناع می ورزند . حال آن که تمام مواد غذایی منجمد از جمله ماهی ، چنان چه قبل از فیریز کردن تازه و سالم نباشد یا به طور صحیح فیریز نشوند و به عنوان مثال چند بار رفع انجماد شده و دوباره یخ بزنند ، قابل مصرف نبوده و موجب بروز عوارض و اختلالاتی در انسان می شوند و ماهی نیز در این مورد مستثنی نیست ، البته مسلم است مواد غذایی تازه از جنبه تغذیه ای نسبت به مواد یخ زده برتری دارد ولی این نکته را نیز باید در نظر داشت که بهترین روش نگهداری مواد غذایی ، فیریز کردن آن هنست . پس چنانچه به ماهی تازه دسترسی نداشته باشیم می توانیم ماهی یخ زده را از فروشگاه های مطمئن و قابل اعتماد خریداری و مصرف کنیم .

باور غلط دیگری که در ذهن بعضی از افراد وجود دارد این است که معتقدند ماهی جزو مواد سرد است و مصرف آن موجب ناراحتی می شود . توجه داشته باشید چنانچه بعضی از مواد غذایی را به مدت طولانی مصرف نکنیم ، آنزیم هایی که موجب هضم و جذب آن ها می شوند در دستگاه گوارش تولید نشده و به همین دلیل مصرف آن می تواند موجب ناراحتی و اختلال در انسان شود . بنابر این افرادی که به هر دلیل به مدت طولانی ماهی مصرف نمی کنند چنان چه بخواهند آن را وارد برنامه غذایی خود کنند ممکن است درابتدا به عوارض گوارشی مبتلا شوند و چنان چه به تدریج و به طور مکرر آن را مصرف کنند این اختلالات برطرف خواهند شد . البته چنین اختلالاتی با توجه به حساسیت افراد نسبت به بعضی مواد غذایی ، متفاوت است .

برخی افراد معتقدند که ماهی هضم دشواری دارد و موجب اختلالات گوارشی می شود ، این باور نیز به هیچ وجه درست نیست ، زیرا ماهی جزو مواد با هضم آسان بوده و از این رو مصرف آن برای افرادی که دستگاه گوارشی حساسی دارند و یا مبتلا به ناراحتی های گوارشی هستند توصیه می شود . پروتئین ، چربی و سایر مواد مغذی موجود در ماهی به گونه ای است که هضم و جذب آنها به آسانی انجام شده و ایجاد نفخ و ناراحتی گوارشی نمی کنند مگر آنکه ماهی را به صورت سرخ کرده مصرف کنیم که در این صورت ماهی هم ، مانند سایر مواد سرخ کرده به سختی هضم خواهد شد و این جاست که حتی ممکن است در دستگاه گوارش ایجاد ناراحتی و سنگینی کند .

یکی دیگر از باورهای غلطی که مانع مصرف ماهی می شود این است که برخی از افراد معتقدند ماهی فساد پذیر است و به آسانی آلوده می شود ، بنابراین مصرف آن ممکن است انسان را بیمار کند . حال آنکه همه مواد غذایی چنان چه در شرایط نا مساعد قرار گیرند آلوده و فاسد می شوند و مصرف آن ها انسان را بیمار می کند و ماهی هم مانند سایر مواد خوراکی از این قائده مستثنی نیست . بنابراین به هنگام خرید ماهی کافی است که ماهی سالم و تازه را انتخاب کرده و از خواص تغذیه ای آن بیش ترین بهره را ببریم .همچنین لازم است در نگهداری ماهی ، نکات بهداشتی را رعایت کنیم تا از فساد و آلودگی آن پیش گیری نماییم .

بوی ماهی نیز یکی از دلایل عدم مصرف آن است. بعضی از افراد بوی ماهی را دوست ندارند و با استشمام آن دچار ناراحتی می شوند.

از عوامل دیگر عدم مصرف ماهی مشکل پاکیزه کردن و آماده طبخ کردن ماهی هاست . با پیدایش صنایع پسین می توان ماهی و دیگر محصولات آبزی را به صورت فیله یا مشتقات دیگر درآورد ودر اختیار مصرف کنندگان قرار دادالبته می توان با اقداماتی بوی نامطبوع ماهی را برطرف نمود ، به این ترتیب با افزایش امکانات تهیه ماهی سالم می توان مصرف آن را درجامعه افزایش داد زیرا همانطور که گفته شد یکی از نگرانی های مردم عدم اطمینان از سلامت کافی این محصولات است . ناکافی بودن مراکز عرضه ماهی های سالم و دارای بسته بندی های بهداشتی منجمد و یا ماهی تازه نیز از عوامل دیگر عدم مصرف ماهی است .

مساله دیگر توجه نکردن به انواع طبخ ماهی است . متاسفانه برای طبخ ماهی ، تنها روش معمول در میان مردم ، سرخ کردن است که در صورت عدم استفاده از غذاهای سرخ کرده ماهی و آبزیان را از سبد غذایی خانوار حذف خواهند کرد .

راهکار های موثر جهت افزایش مصرف ماهی و سایر آبزیان در جامعه :

1) آگاه کردن جامعه نسبت به خواص تغذیه ای محصولات دریایی و تاثیری که در سلامت انسان و پیشگیری از انواع بیماری ها دارند . در این بین رسانه های گروهی می توانند با تبلیغات صحیح ، جالب و جذاب مردم را به مصرف هر چه بیشتر ماهی و سایر آبزیان تشویق نمایند .

2) تشویق کودکان به مصرف آبزیان و محصولات دریایی توسط والدین ، توجه داشته باشیم والدین الگوهای بسیار مهمی برای کودکان هستند . چنان چه پدر و مادر ، ماهی و سایر آبزیان را به عنوان مواد غذایی اصلی در برنامه هفتگی خانوار بگنجانند و خود با میل و رغبت غذاهای خوشمزه ای از ماهی و آبزیان تهیه کنند ، کودکان نیز به مصرف این مواد تشویق خواهند شد و این عادت را در تمام طول عمر به همراه خواهند داشت.

3) از بین بردن بوی ماهی برای افرادی که طعم و بوی ماهی را دوست ندارند .

4) به دلیل فساد پذیری بالای محصولات شیلاتی عرضه این محصولات با بسته بندی های وکیومی می تواند اقدام مثبتی در جهت ترغیب مردم به خرید محصولات شیلاتی باشد .

5) آموزش عرضه کنندگان ماهی و سایر محصولات شیلاتی با چگونگی و نحوه نگهداری ، عرضه و ... می تواند عاملی باشد تا علاوه بر افزایش کیفیت ماهی یا آبزیان دیگر تمایل مردم به خرید از آنها را افزایش دهد .

6) با برگزاری کلاس های طبخ آبزیان و آموزش طبخ با استفاده از روش هایی نوین می توان تا حدودی افراد را نسبت به ایجاد تنوع غذایی با محصولات شیلاتی آشنا کرده و همین موضوع باعث شود تا تنوع غذایی محصولات دریایی در سر سفره های مردم ایران افزایش یابد .

7) برای مصرف ماهی نیازی به انتخاب ماهی های گران نیست ، ماهی هایی با قیمت ارزان نیز دارای خواص تقریبا مشابه با ماهی های گران قیمت هستند برای مثال ماهی کلیکا که قیمتی بسیار ارزان دارد علاوه بر دارا بودن خواص دیگر ماهی ها به دلیل اینکه غالبا همراه با استخوان مصرف می شود ، حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم نیز است که در رشد کودکان و نوجوانان و استحکام دندان های آن ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند .

8) رواج فرهنگ مصرف آبزیان توسط مراکزی که باعث گرایش مردم به استفاده از محصولات  شیلاتی می شود به عنوان مثال می توان از مراکزی چون خوابگاه های دانشجویی ، پادگان ها ، رستوران ها ، مدارس و ... نام برد .تاريخ : 21 Jan 2012 | 3:55 بعد از ظهر | نویسنده : sara

تولید اسنک حجیم شده ( پفک ) ماهی :

اسنک ماهی از تنقلات غذایی بوده ، با این تفاوت که از ارزش غذایی بالاتری نسبت به اسنک تولید شده ازغلات ، سیب زمینی و سایر منابع برخوردار می باشد . امروزه در اکثر کشورهای آسیایی دور نظیر ژاپن وچین از این اسنک به عنوان یک میان وعده مغذی استفاده می شود .

تولید کنسانتره پروتئین و بستنی ماهی :

کنسانتره پروتئین ماهی به صورت پودر تهیه شده و به عنوان ماده اولیه در تولید فرآورده های مختلف در صنایع شیلاتی استفاده می شود . تولید بستنی با استفاده از کنسانتره پروتئین ماهی در فاز تحقیقاتی کنسانتره پروتئین ماهی و پایلوت نیمه صنعتی  انجام گرفته و نتایج حاصله در حال واگذاری به کارخانه فرآورده های لبنی کاله ، میهن ، بودی بال و... می باشد.

تولید کباب کوبیده از ماهی :

جهت کاهش مصرف گوشت قرمز و جایگزین نمودن گوشت ماهی به عنوان غذای سلامتی و ترویج آن در سطح رستوران ها و خانه ها امروزه کباب کوبیده ماهی در برخی استان ها نظیر گلستان  تولید می شود .

خمیر ماهی آماده مصرف ( مالیدنی های غذایی ) :

این فرآورده با استفاده از گوشت چرخ شده ماهی ، نشاسته و ادویه جات مختلف عمل آوری و پس از پخت نهایی در شیشه ، قوطی و تیوب بسته بندی می گردد .

تولید کوفته ماهی ( فیش بال ) :

جهت تهیه کوفته ماهی می توان از گوشت چرخ شده ماهی هایی نظیر کپور نقره ای استفاده کرد . امروزه برخی کارخانجات اقدام به تولید گوشت چرخ کرده به منظور جایگزینی گوشت ماهی بجای گوشت قرمز در کوفته تبریزی و فرمول های دیگری از کوفته ماهی جهت تولید در منازل و در کارخانجات برای تولید کنسرو های خورشتی در شمال کشور در اختیار آن واحد ها قرار گرفته است .

تولید اشترودل ماهی :

استفاده از گوشت چرخ شده ماهی عمل آوری شده بجای گوشت قرمز و مرغ برای تولید اشترودل در این مرکز به اتمام رسیده و مورد استقبال مجتمع صنایع غذایی آستان قدس رضوی در استان خراسان قرار گرفته و کارشناس این مرکز در حال راه اندازی خط تولید اشترودل از ماهی در آن مرکز می باشند.

تولید فرآورده های خشک از ماهی :

تولید فرآورده های خشک از آبزیان در کشور ما جندان توسعه پیدا نکرده است. می توان در تولید این محصولات خشک از آبزیان ریز اندام ، فیله ورقه ای، فیله معمولی . ماهی کامل استفاده کرد .

تولید فرآورده های دودی گرم :

این محصول به دلیل طعم و مزه بسیار مطلوب مورد توجه قرار گرفته است و تولید دودی گرم از ماهی به اشکال فیله ، ورقه ای و کامل برای ماهیان ریز و درشت اندام قابل انجام است .

عرضه محصولات شیلاتی به روش بسته بندی تحت خلاء و اتمسفر اصلاح شده :

 در راستای معرفی روش های بسته بندی جدید برای افزایش ماندگاری ماهی در دمای یخچالی ، از روش های نوین بسته بندی نظیر بسته بندی تحت خلاء یا در اتمسفر اصلاح شده می توان استفاده کرد: به عنوان مثال با استفاده از این نوع بسته بندی می توان مدت ماندگاری ماهی قزل الا را به مدت 2 هفته در دمای یخچال افزایش داد . توسعه و ترویج این نوع بسته بندی می تواند منجر به تغییرات بسیار مثبتی در شیوه بسته بندی فرآورده های شیلاتی در کشور گردد. در ضمن برای بسته بندی ماهی علاوه بر استفاده از فیلم های متداول بسته بندی ، از انواع مختلف مواد به عنوان پوشش های خوراکی نیز برای حفظ بهبود طعم و مزه در ماهی استفاده می گردد .

 

 تاريخ : 21 Jan 2012 | 3:47 بعد از ظهر | نویسنده : sara

با توجه به ذائقه مردم کشور و سرانه  پایین مصرف ماهی می توان به کمک فرآوری ، تولید محصولات متنوع و استفاده از چاشنی ها زمینه مصرف گسترده تر آبزیان در رژیم غذایی روزانه مردم را امکان پذیر نمود در مطلب زیر چند نوع از فرآورده های جدید ماهی را معرفی می نماییم .

انواع سالاد آبزیان :

این گروه فرآورده ها مخلوطی متشکل از گروه های مختلف غذایی مانند سبزیجات ، حبوبات و غلات بوده و به عنوان غذایی کامل و یا چاشنی از گونه های مختلف آبزیان مانند کپور ماهیان ، کیلکای دریای خزر و میگو ها ( پرورشی و دریایی ) با فرمول های مختلف ، در طعم ها و رنگ های بسیار متنوع و بازار پسند تولید می شوند و ارزش غذایی بسیار بالایی دارند .

انواع ماریناد یا ترشی ماهی :

ماریناد ( Marinad ) انواع آبزیان به دو روش گرم ( با فرآیند حرارتی ) و سرد ( بدون حرارت دهی ) و با استفاده از گونه های  مختلف کپور ماهیان  پرورشی و دریایی ، قزل الا ، کلیکای دریای خزر و کلمه ، با طیف گسترده ای از طعم ها و رنگ های متنوع و بازار پسند و با رعایت کامل تمامی ضوابط و معیار های کیفیتی و بهداشتی جهت حفظ کیفیت و تازگی محصول ، همچنین حذف مخاطرات احتمالی  ( ممانعت از رشد انواع میکروار گانیسم ها و به ویژه باسیل های غیر هوازی ) تولید می گردد. این دسته از فرآورده های شیلاتی علاوه بر ارزش تغذیه ای بسیار بالا همانند سایر غذاهای دریایی ، یک چاشنی ( غذای جانبی ) اشتها آور نیز محسوب می گردند .

گوشت چرخ کرده بدون استخوان فرآوری شده گونه های مختلف ماهی :

محصولی آماده طبخ با قابلیت های کاربردی بسیار متنوع مه می تواند به عنوان یک فرآورده میانی در تولید انواع غذاها به ویژه غذاهایی که با گوشت چرخ کرده تولید می شوند مانند کباب کوبیده ، کوفته ، کتلت ، شامی ، مایه ماکارونی و... در اختیار مصرف کنندگان خانگی ، رستوران ها و حتی کارخانجات مختلف فرآورده های گوشتی و پروتئینی قرار گیرد. همچنین این محصول این قابلیت را دارد که پس از فرموله شدن با افزودنی های مختلف به عنوان خمیر آماده مصرف ماهی در بسته بندی های متنوع عرضه گردد . در تولید گوشت چرخ کرده ماهی می توان از آبزیان ریز اندام مانند کپور ماهی در عین داشتن ارزش غذایی بالا به دلیل استخوان ریز و اندام کوچک آن استفاده کرد .

انواع فرآورده های شور مرطوب و شور خشک :

امروزه روش های مختلف شور کردن ( خشک و مرطوب ) تنها برای طولانی نمودن عمر ماندگاری ماهی به کار گرفته نمیشوند ، بلکه این روش سنتی و دیرین عمل آوری آبزیان عمدتا برای تولید فر آورده های با طعم و بافت خاص مورد استفاده قرار می گیرند . فرآورده های نوین تولید شده در مدت زمان بسیار کوتاه تر و با تنوع وسیعی از لحاظ طعم ، رنگ ، بافت و شکل و در بسته بندی های مختلف قابل عرضه می باشند. هم اکنون تولید فرآورده های شور با روش های مرطوب و خشک از گونه های مختلف ماهیان پرورشی گرمابی و سردابی و در بسته بندی های متنوع  در مرکز ملی تحقیقات  فرآوری آبزیان انجام شده است .

ماهی برگر:

برگر و انگشتی ( فنگر) سرخ شده ماهی را می توان در فرمول ها و با طعم های مختلف تولید نمود . جهت تولید این فرآورده ها از گوشت چرخ شده و استخوان گیری شده ماهی های ارزان قیمت استفاده می شود ، شامل : گونه های مختلف کپور ماهیان ( کاراس ، کپور معمولی ، فیتوفاگ ) ، کیلکا ، ماهی مید و میگو بوده است . این فرآورده ها با دارا بودن حداقل 70 درصد گوشت ماهی ، بدون استفاده از هر گونه ماده نکهدارنده ، همانند سایر فرآورده های آبزیان تولید می شود. محصول نهایی منجمد ، در سه شکل گرد ، میله ای ، و شکل ماهی ، با و یا بدون روکش سوخاری و به صورت خام یا سرخ شده ( آماده مصرف ) در انواع و سایز های مختلف بسته بندی می شود .

کیلکای نانی شده :

برای تولید این محصول ابتدا سر و دم ماهی کیلکا جدا می شود و سپس پاک می گردد و در مراحل بعدی با استفاده از ماشین الات اتوماتیک روکش سوخاری شده و پس از عبور از دستگاه سرخ کن در دمای 180 درجه سلسیوس به صورت محصولی با ظلهر بسیار زیبا ، خوشمزه و آماده مصرف تبدیل می گردد . این محصول به روش انجماد سریع (IQF ) در دستگاه فیریز مار پیچ (Spril Freezer  ) به صورت پیوسته منجمد و در بسته بندی های متنوع از حیث اندازه و رنگ عرضه می شود. فرآیند تولید به گونه ای است که علاوه بر رعایت کلیه موازین بهداشتی و سلامت محصول ، با استفاده از سیستم هندلینگ در مخازن آب دریای سرد شده ( CSW ) ، کیفیت و تازگی ماهی ( ماده اولیه ) و بالطبع تمامی ارزشهای تغذیه ای آن ، در حد اعلای خود حفظ می گردد فرآیند تولید محصول نیز به گونه ای طراحی و اجرا می گردد که محصول نهایی تولید شده نیز از تمامی ویژگی های کیفی و به ویژه ارزش تغذیه ای بالا برخوردار باشد .

پروتئین خالص و تغلیظ شده ( FPC ) از ماهی کیلکا :

این فرآورده با روش های فیزیکی و شیمیایی و با کیفیت بسیار مرغوب ( نوع A ) از ماهی کیلکای دریای خزر و سایر ماهیان کم مصرف و ارزان قیمت ( به ویزه ماهیان پرورشی گرمابی سایز ریز غیر بازار سند ) تولید می گردد. FPC به دلیل دارا بودن 85 تا 90 درصد پروتئین می تواند جهت غنی سازی انواع فرآورده های غذایی به ویژه فرآورده های غلات مانند نان ها بیسکوئیت ها ماکارونی و ... کاربرد داشته باشد و موجب کامل شدن و افزایش ارزش تغذیه ای آن ها گردد .

خاویار رنگی ( غیر سیاه ) :

در کشور ما معمولا به دلیل عدم آگاهی از سایر گونه های آبزیان استفاده نمی شود. تقریبا تخمک تمامی گونه های آبزیان نه تنها قابل خوردن بوده بلکه ماده ای مغذی و از ارزش تغذیه ای  بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد . در حال حاضر تخمک برخی از گونه های ماهی ها ( مانند ماهی سفید در شمال ، ماهیان هوورو میش در جنوب ) و آن هم تنها در مناطقی از نوار ساحلی کشور به اشکال بسیار محدود مانند شور و سرخ شده ویا به صورت مخلوط با سبزیجات ( کوکو ) مورد استفاده قرار می گیرد . بخش اعظمی از این ماده با ارزش یا دور ریخته شده و یا همراه سایر ضایعات و قسمت های دور ریز آبزیان به مصرف تولید آرد ماهی می رسد . برای بازیافت این بخش و افزایش سهم مصرف مستقیم انسانی آن هم چنین ایجاد ارزش افزوده ، می توان تخمک رسیده سایر ماهیان را نیز به کمک روش های سنتی شور و دودی کردن ( گرم ، سرد ) فرآورده آماده مصرف نمود. این فرآورده ارزان تر و دارای ارزش غذایی بالایی است و از نظر ویزگی ها و اختصاصات حسی و ذائقه ای منحصربه فرد ، ( از حیث رنگ و ظاهر ، بافت ، طعم و مزه و بو ) ، مصرف کنندگان خاص خود را در اقشار مختلف جامعه خواهد یافت .تاريخ : 23 Jul 2011 | 2:59 قبل از ظهر | نویسنده : sara

 توليد خمير و فرآورده هاي خميري در جهان به ويژه در ژاپن و در كشورهاي جنوب شرق آسيا داراي سابقه طولاني 500 ساله است. با ظهور سوسيس ماهي در بازار در سال 1953، صنعت توليد سوریمی و فرآورده هاي خميري ماهي در ژاپن گسترش يافت و به ديگر كشورهاي منطقه و جهان انتقال داده شد.

فراورده های خمیری آماده مصرف معمولا در کشورهای تولید کننده مصرف می شود و مقدار آن در آمارهای تجارت جهانی کمتر به چشم می خورد. ماده اولیه و اصلی این فراورده ها سوریمی یا خمیر ماهی است.

در گزارش فائو كل توليد سوریمی در جهان در سال ۲۰۱۰بين ۷۵۰تا ۸۰۰ هزار تن برآورد شده است، که نيمي از آن را سوریمی تولید شده از ماهی آلاسكا پولاك تشكيل مي دهد، علاوه بر این گونه هاي ديگری که در توليد سوریمی و فرآورده هاي خميري در جهان مورد استفاده قرار می گیرند، شامل ماهي سیم، ماكرل، هوكي و كاد می باشند.  ودر ایران می توان از ماهی کلیکا استفاده نمود

بزرگترين توليد كنندگان سوریمی در جهان کشورهای آمريكا، تايلند و ژاپن هستند، در حالي كه بیشترین مقدار سوریمی سالانه در ژاپن و كره جنوبي به ترتیب به میزان 400 هزار و 100 هزار تن مصرف می شود. گر چه كشورهايی مانند آمريكا و تعدادي از كشورهاي اروپايي نظير فرانسه مقادير قابل توجهي سوریمی مصرف مي كنند، اما ژاپن و كره جنوبي به ترتیب با 300 و100 هزار تن واردات، بزرگترين وارد كنندگان سوریمی محسوب مي گردند. با اينحال تعدادي از كشورهاي اروپايي، به ويژه فرانسه درسالهاي اخير سريعترين رشد را در تجارت سوريمي داشته اند، به طوری که واردات این کشور از 33 هزار تن درسال 94 به 80  هزارتن در سال 20۱۰ رسیده است.